Medlemslogin

Søg på Gamle Danske Hønsehunde

Indtast søgeord nedenfor og klik "Søg"

Søg på Gamle Danske Hønsehunde

Indtast søgeord nedenfor og klik "Søg"

×

Schweissprøver
  • Ludwig og Carl

  • Luda og Troels

  • Vayia og Marie-louise

  • Lukas og Jørgen

  • Luda og Troels Djælund

  • Asmo og Sara

  • Fuji og Marianne

  • Fuji og Marianne

  • Fie og Lisbeth

  • Maja og Marie-Louise

  • Malik og Kim

  • Walther og Lone


5-klub schweissprøve Store Dyrehave den 18. maj 2019

400 meter/3 timer

DK07349/2014 Strandrosens Ludwig
O: Strandrosen
E/F: Carl Frølund Jørgensen
1. Præmie

Dansk Terrier Klub, Danstrup Hegn den 21. oktober 2018 

400 meter/ 20 timer 

DK10769/2013 - Luda 
O: Jens Peter Jensen 
E/F: Troels Djælund 
1. Præmie

Rhodesian Ridgeback Klubben Billund den 10. juni. 2018

400 meter/3 timer

DK 08086/2016 - Vayia
O: Kirsten Sønder
E/F: Marie-Louise Mærsk-Møller
2. Præmie 

Korthårsklubben, Skive den 22. april 2017

400meter/3 timer 

DK 08086/2016 - Vayia
O: Kirsten Sønder
E/F: Marie-Louise Mærsk-Møller
1. Præmie  

5-klub schweissprøve Pamhule den 6. maj 2017

400 meter/3 timer

dk09859/2015 Theibelgård`s Lukas
O: Jørgen Gerstøm
E/F: Jørgen Gerstøm
1. Præmie og pokal

5-klub Dianalund den 7. maj 2016

400 meter/3 timer

dk10769/2013 - Luda
O: Jens Peter Jensen
E/F: Troels Djælund
1. Præmie

DKK's prøve ved Sødring den 9. april 2016

400 meter/20 timer

dk08902/2014 - Flade Revdal Fuji
O:Gert Bonde
E/F: Marianne Hummelgaard
3. Præmie

Retrieverklubbens anerkendte prøve ved Fløjstrup Skov - den 25/10 2015

400 meter/20 timer

dk08902/2014 - Flade Revdal Fuji
O:Gert Bonde
E/F: Marianne Hummelgaard
3. Præmie

klub 5, Pamhule skov - den 3. maj 2015

400 meter/3 timer

DK00100/2014 Thorkilsens Asmo
O: Gunnar Thorkilsen
E/F:  Sara Petersen
3. præmie og tildelt pokal for bedste GDH


JHS under DJF, Torp plantage - 26. april 2015

400 meter/3 timer

DK00100/2014 Thorkilsens Asmo
O: Gunnar Thorkilsen
E/F:  Sara Petersen
2. præmie.

Retrieverklubbens anerkendte prøve ved Fløjstrup Skov - den 26/10 2014

400 meter/3 timer

dk08902/2014 - Flade Revdal Fuji
O:Gert Bonde
E/F: Marianne Hummelgaard
1. Præmie og prøvens bedste hund

Dansk Ruhår Klub, St. Dyrehave d.10. maj 2014

400 meter /3 timer
Luda
E/F Troels Djælund
2. Præmie


DK-NSDTR Klub's schweissprøve - Fussingø - den 22-9-2013

400 meter/20 timer

DK12169/2009 – Mærsk-Møller’s Maja
O/E/F: Marie-Louise Mærsk-Møller
1. præmie

DRK's schweissprøve - Ålbæk Klitplantage - den 18-8-2013

1000 meter/20 timer

DK12724/2010 - Flade Revdal Mailo
O: Gert Bonde Iversen
E/F: Camilla Kock Pedersen
2. præmie

5-klub schweissprøve - Pamhule Skov - den 5-5-2013

400 meter/3 timer

DK06496/2010 - Fie
O: Kim Sørensen
E/F: Lisbeth Ahm Hansen
3. præmie, prøvens bedste GDH



DRK's schweissprøve - Ålbæk Klitplantage - den 2-9-2012

400 meter/20 timer

DK12724/2010 - Flade Revdal Mailo
O: Gert Bonde Iversen
E/F: Camilla Kock Pedersen
1. præmie

5-klub schweissprøve - Roldskov - den 25-8-2012

400 meter/3 timer

DK12169/2009 - Mærsk-Møller's Maja
O/E/F: Marie-Louise Mærsk-Møller
1. præmie

5-klub schweissprøve - Vintersbølle Skov - den 5-5-2012

400 meter/3 timer - færtsko

DK14586/2009 - Charlie
O: Ebbe Nordborg Olsen
E/F: Theis Riber Christensen
2. præmie, prøvens bedste GDH - vinder af Jeronimus Mindepokal

Schweisshundeforeningens 400m/20 timers prøve - den 7-8-2011

400m/20 timer

Flade Revdal Vidar/Malik
O:  Gert Bonde Iversen
E/F: Schweisshundefører Kim Bennedsen
Bestået Schweisshundeforeningens 400m/20 timers prøve


5-klub schweissprøve - Vintersbølle Skov - den 10-4-2011

400 meter/3 timer - færtsko

DK14585/2009 - Walther
O: Ebbe Nordborg Olsen
E/F: Lone Fabricius Jørgensen
1. præmie, prøvens bedste GDH + prøvens bedste hund - vinder af Jeronimus Mindepokal og Hanne Heegaards Mindepokal


DK14586/2009 - Charlie
O: Ebbe Nordborg Olsen
E/F: Theis Riber Christensen
2. præmie


DK00879/2010 - Take A Stand Against All Odds
O/E/F: Lone Fabricius Jørgensen
2. præmie